Tervislikud eesti toiduõlid

Tudraõli on hea südamele

 

Põldtuder on Eestimaa põldudel kasvav ristõieline taim, mida kasvatatakse just õli tootmiseks. Selle seemnetest saadav produkt on asendamatu, ennetamaks Eesti surmapõhjuste edetabeli number üht, südameprobleeme, olles samas seni teenimatult tähelepanuta jäänud. Samas on põldtutra Põhja–Euroopa põldudel nähtud juba mitu tuhat aastat.

Põldtuder on vähenõudlik taim ning lepib läänemereliste kliimatingimustega, isegi nulli ümbruse temperatuur sobib talle arenemiseks. Tuder on vitaalne ka taimehaigustele vastupanu mõttes.

Tudraõli on oma omadustelt, tervistavalt toimelt ja kasutamisviisilt üsna sarnane linaõliga. Kolesterooli langetajana on see märksa tõhusam oliivi– ja rapsiõlist, samuti leidub selles vitaalsuse allikana tuntud E-vitamiini ja karotinoide.

TudraõliTudraõli rasvhapetest on 58% polüküllastamata sealhulgas inimesele vältimatutest alfa-linoleenhapet (omega-3) 39% ja linoolhapet (omega-6) 15%. Tudraõlil on vererõhku alandav ning vereringet parandav toime. Selle kõige tulemusena langetab õli kaustamine uuringute kohaselt järsult südametöö häiretest tingitud äkksurmade riski. Rohke oomega–3 rasvhappe sisalduse tõttu turgutan tudraõli ka mälu ning ajutegevust üldisemalt.

Tudraõli on suurepärane lisand nii salatile, putrudele kui ka küpsetistele. Samuti on see soovitatav toidulisandina.

Kosmeetikaspetsialistis soovitavad tudraõli välispidiseks kasutamiseks eriti neile, kelle nahk on tundlik. Seda kasutatakse järjest enam looduslikes seepides ja šampoonides.

Kuna tudraõlis leidub rohkelt antioksüdante, ei rikne see väga kiiresti. Õli suitsemispunkt on 240 kraadi.

Toiteväärtus 100 g:

  • ·energiat 3753 kJ/893 kcal,
  • ·valgud 0 g,
  • ·E-vitamiin 7,6 g

Rasvad 100 g:

  • ·küllastunud rasvhapped 10 g
  • ·monoküllastamatud 32 g
  • ·polüküllastamatud 58 g.

Kogu rasvhappelisest koostisest alfalinoleenhape on 39 % ja linoolhape 15 %. Lisaks sisaldab õli palju looduslikke antioksüdante, tokoferoole (E-vitamiin), mis hoiavad ära õli kiire riknemise.