Tervislikud eesti toiduõlid

Linaseemneõli on tervislik

Lina on olnud eestlasele tähtis ja oluline taim juba aastasadu. Eks teame juba traditsioonidestki, et pikema linataime kasvamise nimel tuli Vastlapäeval kelgutamiseski võistelda. Lisaks on linast valmistatud kangas armastatud riidematerjal üle maailma. Valgevenelastele tähendab lina koguni rahvustaime. Linataim on lisaks praktilisele väljundile ka ilus ning – mis mitte sugugi vähem tähtis – ka tervisele kasulik. Lina ladinakeelne nimetus tähendabki “kõige kasulikum taim”.

Harilik lina (linum ussitatissimum) on üks Euroopa vanemaid kultuurtaimi üldse, olles sealjuures üsna vähenõudlik – erinevalt paljudest teistest kultuuridest ei pea lina kasvukoha muld olema toitaineterikas. Kaunite sinakate õitega lina võib kasvada kuni 130 sentimeetri kōrguseks. Õlilina kasv jääb siiski mõnevõrra madalamaks. Õitsemist alustab lina juuni lõpus juuli alguses. Viljaks on ümarakujulime kupar, mis sisaldab hulgaliselt seemneid.

Seemnetest saadakse õli külmpressimise teel.

Külmpressi linaseemneõli sisaldab tähtsaid rasvhappeid nagu α-linoleenhape (bioloogiline eelühend oomega-3 rasvhapetele nagu eikosapenaeenhape, oleiinhape, linoolhape jt.) Linaõli koostisesse kuuluvad ka vaha ning linavaik.

Uuringute andmetel sisaldab linaseemneõli oomega-3-rasvhapet 2,5 korda rohkem kui kalamaksaõlis. Kuna linaseemneõli on maitselt paljudest õlidest märksa vastuvõetavam, on selle avastanud nii kokad kui rahvameditsiini eksperdid.

Linaseemneõli saladus on erisugused küllastamata rasvhapped, mis kuuluvad oomega rasvhapete hulka. Alfalinoleen- ja linoolhape hoolitsevad rakumembraanide korrektse talitluse eest, nendest oleneb paljude bioaktiivsete ainete süntees ja see, et ainevahetus kulgeks häireteta. Linaseemnetes leidub hulgaliselt ka seeduvaid süsivesikuid ja valke.

Õli koostis, kuhu kuulub ka vajalikku A-ja E–vitamiini, on abiks südame– ja veresoonkonna tugevdamisel, lahustades veres  halba kolesterooli. Selles sisalduvate lipiidide hulk on paljudest teistest õlidest lausa 100 korda kõrgem, mis muudab õli antibakteriaalseks ja –viiruseliseks ning suurendab selle vähivastast toimet. Samuti sobib linaõli immuunsuse üleüldise tõstmise eesmärgil. Linaseemneõli tarvitamine soodustab insuliini teket ja takistab seega diabeedi süvenemist. Suurepäraselt mõjub linaõli seedetrakti häirete korral, kaitstes kõhukinnisuse, mao ülehappesuse, haavandtõve jm eest.

Kuumtöötlemiseks linaseemneõli ei sobi, selle suitsemistemperatuur on 107 kraadi.

LinaseemneoliVälispidiselt kasutamisel parandab linaõli tänu E–ja A-vitamiini sisaldusele naha toitumist ja juuste struktuuri. Linaõli kasutati näiteks Tšernobõli katastroofijärgses inimeste ravis, kes olid saanud nahapinnale nii kiiritus- kui põletushaavu.

Linaõli võib toidus kasutada salatites, majoneesides, juustuga, jogurtitega, keefiriga, meega, puuviljadega, siirupitega, samuti lisada seda küpsetistele ja putrudele. Külmpresslinaõlil selles sisalduvate eeterlike õlide tõttu pisut mõrkjas maitse.

Linaõli võib sisse võtta ka eraldi ravikuuri eesmärgil 1 kuni 3 korda päevas 1 spl enne sööki. Tarvitada järjest 1,5 kuni 2 kuud, pidada siis 2 kuni 3 nädalat vahet ja kuuri seejärel korrata.

Linaõli tuleb säilitada toatemperatuuril või veidi jahedamas ja avatud pudelit soovitavalt pimedas. Säilivusaeg on üle poole aasta.

Sisaldus NRV %NRV-st
Energiasisaldus 3689kJ/897kcal 8400/2000 45
Rasvad, sh: 99,7g 70 142
Küllastunud rasvhapped 9g 20 45
Polüküllastumata rasvhapped 65g
Süsivesikud, sh: 0g 260 0
Suhkrud 0g 90 0
Valgud 0g 50 0
Sool 0g 6 0
Vitamiin E 8,63mg 12 72
————————— —————- ———– ————
Oomega-3-rasvhapped (ALA) 50,08g

NRV – päevane võrdluskogus
%NRV-st – 100g tootes sisalduva koguse suhe NRV-sse