Tervislikud eesti toiduõlid

Kanepiseemneõli – tuntud juba iidsest ajast

Sõna “kanep” mõjub paljude inimeste jaoks nagu härjale punane rätik ja samas ilmselt enim vaidlemisainet põhjustanud taim inimkonna ajaloos. Eestiski on kanepil läbi aegade oluline roll olnud: sellest on rahvasuu järgi nii köit keerutatud kui  seemneid söödud ja putru tehtud.

Kanepitaimel on looduses sadu liike. Arukas on enne tulistesse ja mustvalgetesse diskussioonidesse laskumist teha vahet kurikuulsal sõltuvuse tekitajal ja kasulike omadustega, mitmekülgsel taimel, tööstuskanepil, millest toodetakse allpool kirjeldatavat õli vastavalt kõigile Euroopa standarditele.

Selle õli valmistamiseks valitakse hoolikalt seemned, pressitakse külmpressimise teel ning pakendatakse tumedasse pudelisse, et õrnad koostisosad võimalikult hästi säiliksid.

Kanepiseemneõli on smaragdrohelist värvi ja tema lõhn kergelt vürtsikas, maitse on meeldivalt pähkline.

Kanepiõli teeb eriti väärtuslikuks tema ülimalt kõrge mitmekordselt polüküllastamata rasvhapete osakaal, millest 50-58% moodustab linoolhape (oomega-6 rasvhape) ja 14-20% alfalinoleenhape (oomega 3-rasvhape). Neid rasvhappeid ei ole organism võimeline ise tootma, niisiis on nende omastamine toidu kaudu ainuke võimalus. Ainsana kõigist toiduõlidest on kanepiõli essentsiaalsete rasvhapete vahekord 3:1, mida peetakse inimorganismi ainevahtusele kõige kasulikumaks.

Kanepiõlis sisalduvale gammalinoleenhappele omistatakse ka olulist toimet, parandamaks organismi autoimmuunssust ja ravimaks põletikulisi protsesse nagu näiteks reumatoidartriit, atoopiline dermatiit ja astma.

Kanepiõlis leidub ohtralt klorofülli – rakkude hingamist soodustavat, üleüldiselt immuunsüsteemi tugevdavat, ent ka põletikuvastast toimet omavat antioksüdanti, mis muuhulgas aitab seedetrakti kaudu välja viia kahjulikke jääkaineid.

Samas avaldab kanepiõli suurepärast mõju ka kolesterooli tasemele, vererõhule, nahale, liigestele ja hormonaalsele tasakaalule. Kuna uuringute kohaselt on oomega3 puudusel seos hüperaktiivsuse, stressi ja depressiooniga, saab kanepiõlist tuge ka ajukeemiliste protsesside ning hormoonsüsteemi tugevdamisel.

KanepiseemneõliNaistele on kanepiõlist abi erinevatel eluperioodidel ning erinevate hormoonsüsteemi probleemidega seonduvalt. Kuna tegu on prostaglandiini nimelist hormooni mõjutava õliga, on sellest abi menstruaaltsükli reguleerimisel, PMS–sündroomi leevendamisel ning “päevadega” kaasnevate valude taltsutamisel. Asendamatud rasvhapped peaksid juba ennetavalt olema kohutuslikuks komponendiks lapseootel ja imetavate naiste toidusedelis, sest aitavad positiivselt kaasa loote ja imiku kesknärvisüsteemi ning aju arengule. Kanepiõlis leiduv haruldast oomega6 gammalinoleenhapet soovitavad spetsialistid tarbida juba raseduse planeerimisel, kuna sellel on ühtlasi  ka emaka tekstuuri parandav toime.

Kanepiseemnetes sisalduvat valku nimega edestiin arvatakse aga parandavat isegi keskkonnakahjustustest tekkinud DNA–kahjustusi inimorganismis.

Ka mineraalainete poolest on kanepiõli asendamatu, selles leidub fosforit, kaaliumit, magneesiumit, kaltsiumit, rauda, naatriumit, mangaani, tsinki ja vaske.

Kanepiõli on populaarne koostisaine erinevates kosmeetikatoodetes, kuna parandab, ravib ja hellitab nahka, seob niiskust ning annab lahingu vananemiseilmingutele.

Seespidiselt võib kanepiõli, mille suitsemispunkt on madal – 160 kraadi – kasutada nii supilusikatäie kaupa ravikuurina (kui päris ilma lisanditeta ei tihka, siis näiteks jogurti või smuuti sees), ent ka lihtsalt salatikastmes, samuti lisandina pastale või pudrule.

Toitumisalane teave:

  • Linoolhape 54-57%
  • a-linoleenhape 16-20%
  • y-linoleenhappe 2-4%
  • stearidoonhape 0,5-1,5%
  • Oleiinhappe 10-13%
  • Küllastunud rasvhapped:
  • Palmitiinhape 6-7%
  • Steariinhape 2-3%
  • Arahhiidhape 0,5-0,8%
  • Kokku küllastunud rasvhapeid 9-11%