Tervislikud eesti toiduõlid

Palmiõli needus

Kas teadsite, et koguni pool poes müüdavast kaubast sisaldab palmiõli, mille tootmiseks sõna otseses mõttes põletatakse Indoneesia vihmametsi miljonite aakrite kaupa, et vihmametsade asemele õlipalmi istandusi rajada?! Metsade põletamisega mõrvatakse tuhandeid loomi, kes on juba niigi haruldased – näiteks Sumatra tiiger ja Sumatra ninasarvik või Borneo orangutanid, kelle arvukus on viimase 60 aastaga rohkem kui poole võrra vähenenud ning kelle elupaigad on viimase 20 aastaga kahanenud rohkem kui 55%.

Maailma palmiõli aina kasvav tarbimine on sellel aastal tõusnud juba 64,5 miljoni tonnini, mis on 9,6% rohkem kui eelmisel aastal. Palmiõli tootmine ei põhjusta ainult paljude liikide kadumist, vaid annab suure panuse kliimasoojenemisesse üldiselt. Indoneesia palmiõli “äri” tekitab päevas rohkem CO2-te kui kõik USA tööstused kokku!

Palmiõli kasutatakse küpsistes, šokolaadis, krõpsudes, nuudlites, šampoonis, seebis, kosmeetikas ja isegi biodiislis. Just biokütustena tuleb Euroopa Liitu kõige enam palmiõlisaadusi! Palmiõlist tehtud biokütused on eriti suured saastajad, tekitades isegi kolm korda rohkem CO2 kui tavalised kütused. Kõigele lisaks võib rafineeritud palmiõli sisaldada mitmesuguseid ühendeid, millel on meie pärilikkusainet kahjustav toime ja seega võivad nad suurendada vähitekke riski.

Järgmine kord, kui poes oma tavapärase toote järgi haarad, veendu, et see ei sisaldaks vere hinnaga toodetud õli. Kuigi ELis peab palmiõli sisaldus toidukaupadel tähistatud olema, ei ole seda kohustust teiste kaupade puhul. Kodukeemia, kosmeetika, puhastusvahendid, seebid ja isegi küünlad võivad suure tõenäosusega sisaldada palmiõli. Tootjad on kavalad ja peidavad palmiõli erinevate nimetuste taha: Elaeis guineensis, Etyl palmitate, Glyceryl, Hydrogenated palm glycerides, Octyl palmitate, Palm fruit oil, Palm kernel, Palm kernel oil, Palm stearine, Paimate, Palmitate, Palmitic acid, Palmitoyl oxostearamide, Palmitoyl tetrapeptide-3, Palmityl alcohol, Palmolein, Sodium kemelate, Sodium laureth sulfate, Sodium lauryl lactylate/sulphate, Sodium lauryl sulfate, Sodium palm kernelate, Stearate, Stearic acid, Taimerasv, Taimeõli … Kui tootel puudub info, millise taime õli kasutatud on, jäta toode pigem ostmata! Tarbija on kuningas – sa ei pea toetama metsade ja loomade hävitamist!

Allikas: Terviseleht, 15. november 2016